שתפו את המאמר

כמנהלת משאבי אנוש, האם אני זקוקה לחברת רילוקיישן?

רילוקיישן הוא אתגר עבור מחלקות משאבי אנוש רבות, אפילו בארגונים הגדולים במשק שחסרים מחלקת מוביליטי פעילה. מנהלות* משאבי אנוש מוצאות את עצמן לא אחת בבעיה כאשר הן נדרשות לקלוט מומחים זרים מחו”ל בין אם לתקופות קצרות ובין אם לרילוקיישן מלא. לא מדובר רק בהליכים בירוקרטיים שהם ייחודים עבור עובדים זרים, אלא גם בחוקי רשות האוכלוסין שיש להיצמד אליהם לרבות ענייני מיסוי, שכר, תנאים והטבות, ביטוח, דיור, רישיון נהיגה, חינוך לילדים ועוד.
אחד הפתרונות הטובים ביותר לייעול תהליך הקליטה של עובדים זרים הוא מיקור חוץ לכל התהליך.

במה מטפלת חברת רילוקיישן?

הנה כמה דוגמאות:

  • טיפול מול משרד הפנים: תהליך הקליטה החוקי של העובד הכולל בין היתר גם הוצאת אשרת עבודה בתוקף יכול להיות מורכב ביותר, וכאן סיוע של חברת הרילוקיישן יכול לא רק לחסוך זמן רב, אלא גם למנוע בעיות שונות לרבות ניהול לקוי של התהליך החל מהגשת הבקשה בצורה הראויה ועד לקבלת אשרת העבודה בדרכון המומחה.
  • סקרי שכר: ציפיות השכר של העובד עשויות להשתנות ממדינה למדינה, כמו גם התפקיד אותו יאייש המומחה, זהו שלב קריטי כאשר רוצים לקלוט עובד זר. למעשה, התהליך כולו עשוי לקום או ליפול על חודה של הנקודה הזו. במקרה הזה, החברה הנותנת את הייעוץ יכולה לספק מידע עדכני על סקרי השכר במדינת היעד של העובד כדי שהחברה הקולטת תוכלו לדעת למה לצפות ולהציע לעובד שכר שלא יהיה בעיה גם מבחינתה.
  • תנאים סוציאליים וביטוח: החוקים הסוציאליים הנוגעים לעובדים זרים שונים מאלו בנוגע לעובדים ישראלים, ולא כל מנהלות ה-HR מכירות אותן. לדוגמה, על המעביד לספק לעובד מגורים הולמים מינימליים וביטוח רפואי על חשבונו. לעובדים עם ילדים ועובדות בהיריון ישנן זכויות נוספות. ישנם גם הבדלים בין סקטורים שונים, ולכן למי שלא מכיר היטב את התחום, קשה להתמצא בין כל הניואנסים האלו.
  • מקרים בלתי צפויים :  חברת הרילוקיישן בעלת ניסיון רב בתחומים שונים הקשורים להעסקת מומחים זרים, לעיתים יש צורך בהערכות מחדש או התמודדות עם נושאים אישיים, משפחתיים ואף רפואיים המצריכים עזרה למביני עניין בלבד.

איך בוחרים חברת רילוקיישן?

הנה כמה נקודות למחשבה:

  • ידע הוא כח – ככל שרמת הידע והניסיון גבוהים יותר, כך חברת הרילוקיישן תדע לתת מענה רחב יותר לצורכי החברה המעסיקה מומחה זר
  • מגוון שירותים בחברה אחת  One Stop Solution) – אחת המעלות החשובות בחברת רילוקיישן, היא היכולת לתת מענה משולב וכולל לכל צרכי המומחה הזר המועסק בישראל- החל בשירותים בירוקרטיים, דרך מתן שירותי יעד (דיור ושירותים מוניציפליים) ועד ליעוץ מקדים לביצוע הערכת התקציב הנדרש להעסקת העובד.
  • המלצות! – בבחירת חברת הרילוקיישן חשוב לבדוק את מגוון החברות בהן מטפלת חברת הרילוקיישן, בין אם אלו חברות קטנות ובין אם אלו חברות גלובאליות גדולות, היכולת להתאים את השירות לחברה ומתן יחס אישי לכל פרט יכול לקבוע איך יראה התהליך כולו.

*המאמר כתוב בלשון נקבה, אך מיועד לשני המינים

מאמרים נוספים

הגיע הזמן להתחדשות וקידום מקצועי

צרו קשר עם צוות ORI​

באיזה נושא נוכל לסייע לכם?

דילוג לתוכן